Dzieci same w Internecie

Mamuś, mogę na internet?

To pytanie niepokoi większość rodziców. Często pojawia się także wiele innych pytań, na których odpowiedzi często są przytłaczające.

Czy tak musi być? Czy moje dziecko nie jest na to za młode? Czy nie jest to zbyt niebezpieczne? Co ono tam właściwie robi?

Oprócz względów pedagogicznych („Moje dziecko powinno raczej bawić się na świeżym powietrzu.“) rodzice zastanawiają się, czy internet to w ogóle odpowiednie miejsce zabawy.

Szczególnie rodzice, którzy sami nie mają dużego doświadczenia z internetem i często nie wiedzą, jak korzystać z komputera, czują niepokój pozwalając dziecku samodzielnie surfować.


Tatuś, ja chcę na internet!

Opublikowane w 2010 roku badanie na temat aktywności internetowej dzieci z Unii Europejskiej wykazało, że 57% dzieci jest dzisiaj codziennie, bądź prawie codziennie aktywnych w internecie. Im starsze jest dziecko, tym silniejsze bywa jego roszczenie korzystania z internetu.

Na początku głównym celem wizyt w internecie bywa gra, oglądanie filmów i słuchanie muzyki. Wraz z wiekiem, sieci społecznościowe zyskują na znaczeniu dla dzieci. Zaczynają one używać internetu w sposób produktywny: poznają przyjaciół przez internet, czatują, wymieniają się pomysłami i przedstawiają samych siebie.

Ponieważ internet stał się już integralną częścią także życia szkolnego - używany jest na przykład do prac domowych - rodzice są niemal zobowiązani do zapewnienia dostępu do internetu swoim dzieciom. Jest to bardzo ważne dla wzmocnienia szans edukacyjnych, jak również relacji z rówieśnikami ze szkoły. Strony edukacyjne i strony z grami powinny więc stopniowo oswajać dzieci i pomagać im w przygotowaniu na korzystanie z tego medium w przyszłości.


Muszę coś wygooglować...

Tak jak dorośli, także dzieci szukają informacji poprzez znane wyszukiwarki internetowe, takie jak "Google". Dzieci mają jednak inne zachowania podczas szukania. Najczęściej szukane pytania są formowane w języku potocznym i nierzadko z błędami. I tutaj właśnie niestety pojawia się zagrożenie, że podczas poszukiwań natrafią na strony problematyczne, które mają na nie negatywne oddziaływanie, wywołują lęk.

Aby dowiedzieć się, jak radzić sobie z internetem, dzieci potrzebują bezpiecznego środowiska, które daje im możliwość by kliknąć, zbadać i doświadczyć - bez konieczności wywoływania niepokoju u rodziców, że ich dziecko jest w niebezpieczeństwie. Jak w prawdziwym życiu, w przedszkolu lub szkole, tak i w internecie rodzice powinni być świadomi i powinni zapewnić dzieciom bezpieczną przestrzeń, w której będą one mogły się uczyć, ale będą także wiedziały jak poruszać się po niej bezpiecznie i samodzielnie.

Przedsiębiorstwa goodbeans GmbH oraz Dolphin Media Germany AG wraz z ich ofertą oferują dzieciom taką właśnie przestrzeń.

Na Panfu dzieci mogą czatować, grać w gry edukacyjne, a przy okazji poznawać język angielski w bezpiecznym wirtualnym świecie Pand. Bezpieczeństwo dzieci to absolutny priorytet. Panfu przestrzega ścisłych wytycznych, korzysta z pomocy doradcy ds. ochrony dzieci, a także ochrony danych. Tutaj mogą Państwo dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa na Panfu.

Panfu odnalazło w firmie Dolphin Secure silnego partnera, dzięki któremu dzieci mogą surfować w internecie w bezpiecznej, stworzonej specjalnie dla nich społeczności internetowej, spotykać przyjaciół. Poprzez metodę identyfikacji, nie ma możliwości zalogowania się na ten serwis anonimowo.

przewiń do góry

Złote Członkostwa już

od 6,49 PLN

miesięcznie!

Wypróbujcie je już teraz.

Kciuki do góry za Panfu!
 

Tutaj można się dowiedzieć, co dzieci i rodzice mówią o Panfu.