Zagrożenia w sieci

Problemy w Internecie

Przeświadczenie rodziców, że ich dzieci będą bezpiecznie surfować w internecie dzięki założeniu prostych programów filtrujących, bądź wyszukiwarek dla dzieci, jest niestety najczęściej błędne. Nie bez powodu próbuje się obecnie szukać rozwiązań wielu problemów dotyczących dzieci i młodzieży oraz ich działalności w internecie i mediach. Jak na razie be większych sukcesów. Problemy i zagrożenia, które pojawiają się w związku z obecnością dzieci w internecie są wciąż aktualne. 


Dzieci surfują spontanicznie - lądując przypadkowo na niebezpiecznych stronach

W przeciwieństwie do dorosłych, którzy zwykle mają konkretne wyobrażenie tego, czego szukają w internecie, dzieci często serfują w sieci bez celu. Z ciekawości, dla zabawy, albo w celu odrobienia pracy domowej. Mogą one przy tym natknąć się na strony, które są nieodpowiednie dla dzieci, które wywołują w nich niepokój, które je przerażają, a czasami są po prostu trudne do zrozumienia.

Nawet poprzez wyszukiwarkę dla dzieci można dzięki kilku kliknięciom natknąć się na stronę z problematyczną treścią. Mogą to być np. strony pornograficzne, zachęcające do przemocy, rozpowszechniające skrajnie ekstremistyczną propagandę, strony poświęcone bulimii, a nawet fora dla samobójców.

Rodzice muszą więc być świadomi, że internet stanowi równoległy do rzeczywistego świat - niestety razem ze wszystkimi jego ciemnymi stronami. Podobnie, jak w realnym świecie, istnieje tam wiele takich miejsc, przed którymi należy bezwzględnie chronić dzieci.


Anonimowość prowadzi do fałszywych przyjaźni

Internet umożliwia kontaktowanie się ze znajomymi, wymienianie się informacjami na czatach i znajdowanie nowych przyjaciół. To właśnie przyczynia się do atrakcyjności sieci społecznych dla dzieci:

Jakie hobby ma Marysia? Czy są może nowe zdjęcia Pawła? Czy ktoś ma ten sam problem, co ja?

Lekkomyślność dzieci, przejawiająca się podawaniem swoich prywatnych danych i swoich myśli, może powodować ogromne zagrożenie, iż staną się one ofiarami kryminalistów.

Meldują się oni na różnego rodzaju forach dla dzieci pod fałszywą tożsamością i starają się zdobyć ich zaufanie. Posługując się niewinną nazwą użytkownika, jak na przykład „Blinky“ albo „PanGąbka98“ tworzą fałszywe tożsamości, aby kontaktować się z dziećmi. W najgorszym wypadku, udaje im się doprowadzić do prawdziwego spotkania bez wiedzy rodziców.


Cybermobbing – co to takiego?

Wyśmiewanie się na szkolnym korytarzu, jak na przykład „Paula jest głupia, jak but“ bądź „Idzie Kajtek, nie ma majtek“ to już przeszłość.

Wątpliwej jakości przezwiska stosowane przez maluchy wobec swoich szkolnych kolegów przybrały od pewnego czasu dużo większe rozmiary.

Sieci społecznościowe, fora czy czaty poszerzyły znacznie zakres komunikacji dzieci, a to stwarza często pokusę wypisywania przez nie niemiłych i aroganckich uwag, ponieważ mogą zawsze bezpiecznie schować się za swoją nazwą użytkownika.
Obelgi słowne i prześladowania nie są rzadkością. Rozprzestrzeniane plotki i kłamstwa są również coraz częściej spotykane.
Ofiary zwykle nie mają szans, aby się obronić albo odzyskać kontrolę nad sytuacją. Zdesperowane dzieci i młodzież często pozostają bezradni, bo wstydzą się powiedzieć swoim nieświadomym rodzicom o swoich lękach i problemach.

przewiń do góry

Złote Członkostwa już

od 6,49 PLN

miesięcznie!

Wypróbujcie je już teraz.

Kciuki do góry za Panfu!
 

Tutaj można się dowiedzieć, co dzieci i rodzice mówią o Panfu.