Rodzice

Bezpieczne surfowanie w sieci

Sześć pomocnych rad jak, będąc rodzicem, poprowadzić własne dzieci w bezpieczny i sensowny sposób na odkrywczą wycieczkę wirtualnego świata.

Co dzieci widzą interesującego w internecie? Gdzie leżą ich kompetencje i kiedy potrzebują pomocy? Jak mogę je chronić przed nieodpowiednimi treściami? To pytania, które zadaje sobie wielu rodziców, gdy pozwalają swoim dzieciom surfować po internecie. Statystyki pokazują, że średnio 57 procent dzieci korzysta z internetu codziennie, większość z nich bez nadzoru i nawet do dwóch godzin za jednym razem. "Liczby jak te, pokazują konieczność wspierania rozwoju internetowych kompetencji dzieci, aby zagwarantować im satysfakcjonujące i bezpieczne surfowanie." - mówi Verena Delius, Dyrektor Generalny goodbeans GmbH - europejskiej firmy przodującej w internetowych ofertach dla dzieci. "Jeżeli jednak, będąc rodzicem, poświęca się swój czas na przybliżenie własnym dzieciom wirtualnego świata, internet może stać się dla nich wspaniałym i korzystnym otoczeniem do nauki oraz może pozytywnie wpłynąć na ich rozwój.". Szefowa goodbeans, która sama posiada dwójkę dzieci, przedstawia dlatego sześć pomocnych rad, mówiących o tym, jak przybliżyć swoim dzieciom świat internetu i równocześnie chronić je przed niebezpieczeństwami.

  1. Wiedzieć, jak to działa - przeglądarki, pop-upy itp.
    Ważnym wstępnym warunkiem dla rozsądnego korzystania z internetu jest właściwe obchodzenie się ze sprzętem i oprogramowaniem komputerowym, a także zrozumienie najważniejszych pojęć, funkcji i możliwość w świecie online. Rodzice powinni zacząć od samego początku: jak poruszać się po internecie? Co kryje się za przeróżnymi polami i znakami? Warto jest także poruszyć takie pojęcia, jak strona startowa, link, zakładka, pop-up oraz budowę adresów internetowych. Tak samo ważne jest, by od czasu do czasu samemu zająć się internetem, aby znać odpowiednie dla dzieci strony i potrafić odpowiedzieć na pytania dzieci. Internetowe oferty dla dzieci często zawierają informacje dla rodziców, z których więcej można się dowiedzieć o celach i treściach przedsiębiorstwa, jak np. firmowa strona goodbeans ().
  2. Bezpieczeństwo ma pierwszeństwo - wspólne odkrywanie internetu
    Szczególnie na początku ważne jest, by być przy dzieciach podczas ich pierwszych rozpoznań w sieci, aby ich wspierać i im pomagać. Zachęcajcie Państwo swoje dziecko do zadawania pytań, gdy nie czuje się ono pewnie. Ogólnie poleca się, aby nie zostawiać dzieci poniżej 12 lat samych podczas surfowania, lecz wspólnie z nimi poznawać świat internetu lub przynajmniej regularnie zaglądać im poprzez ramię. Poleca się ponadto założenie własnego konta na komputerze dla dziecka, włącznie z ustawioną wyszukiwarką dziecięcą jako stronę startową przeglądarki oraz filtrującym oprogramowaniem, które blokuje strony nieodpowiednie dla dzieci. Dolphin Secure(www.dolphinsecure.com) na przykład oferuje nowoczesne oprogramowanie ochronne dla dzieci oraz internetową platformę dla nich w jednym, a bezpieczne i wolne od reklam otoczenie jest przez firmę gwarantowane.
    • Bezpieczne modele czatu dla dzieci
      Dzieci w internecie powinny rozmawiać ze sobą tylko na specjalnie założonych dla nich czatach - moderowanych przez właścicieli strony i oferujących funkcję ignorowania niemile widzianych użytkowników. Ważne jest przy tym przygotowanie dzieci na to, aby nie zdradzały żadnych prywatnych danych, nie pokazywały swoich zdjęć, nie umawiały się z "nowymi" znajomymi poza czatem, aby po prostu opuszczały czat, gdy coś wyda im się dziwne i żeby zgłaszały się wtedy do Państwa jako rodziców lub moderatorów czatu.
    • Odpowiednie dla dzieci alternatywy dla Google, YouTube itp.
      Aby dzieci miały więcej radości z surfowania i zajmowały się przy tym jedynie odpowiednimi dla nich treściami, wskazane jest zwracanie uwagi na dopasowane do wieku dzieci oferty.
      Dziecięce wyszukiwarki pomagają przy tym w ten sposób, że pokazują w wynikach jedynie rekomendowane dzieciom strony.
    • Więcej niż zabawa: kompetencje medialne i progres w nauce
      Rodzicielska odpowiedzialność liczy się przede wszystkim przy grach, gdyż te mają duże znaczenie wśród aktywności online dzieci. Ważne jest, aby gry były wolne od przemocy, a w idealnym wypadku - aby również uczyły. Powinni być Państwo świadomi, że to co Państwa dziecko widzi i robi w internecie, ma także konsekwencje w prawdziwym świecie. W zależności od wieku i rozwoju dziecka, ważne jest, aby wiedzieć dokładnie, co dziecko przeżywa w internecie. W ofercie online goodbeans (www.goodbeans.com) wyjątkowe potrzeby dzieci w obchodzeniu się z nowymi mediami, zajmują najważniejsze miejsce. Dwie oferty goodbeans, wirtualne światy dla dzieci Panfu (www.panfu.pl) oraz Oloko (www.oloko.com) udostępniają przykładowo jedynie odpowiednie dla dzieci treści oraz, a także umożliwiają najmłodszym anonimową komunikację poprzez avatary. Dzięki kooperacji z niemieckim portalem naukowym Tivoli - www.lernerfolg.de - na Panfu wbudowane zostały gry edukacyjne dla dzieci ze szkół podstawowych, aby na jednej platformie połączyć ze sobą zabawę i naukę.
    • Jasne reguły dotyczące gry na komputerze, iPadzie i innych.
      Czas spędzany przy komputerze lub iPadzie powinien odbywać się tak jak ten przed telewizorem - w stałych ramach czasowych. Im młodsze jest dziecko, tym mniej czasu powinno ono spędzać przed komputerem. goodbeans poleca rodzinom jasne zasady: przedszkolaki powinny grać na komputerze maksymalnie 3 razy w tygodniu po 10 minut, uczniowie szkół podstawowych najwyżej trzy, cztery razy w tygodniu po 30 minut, a starsze dzieci nie więcej niż godzinę dziennie. Gdy rodzice zauważą, że ich pociechy dzień w dzień chcą jedynie siedzieć przed ekranem, powinni przeanalizować dlaczego do tego doszło i aktywnie zachęcić dzieci do innych, twórczych możliwości zagospodarowania czasu wolnego.