Instrukcje do gry

Tutaj znajdziesz pomoc i instrukcje na temat: Twojej Pandy, zwierzątek Twojej Pandy, czatowania z innymi Pandami, najlepszych gier i o wiele więcej.

Pandy

Karty gracza

Moja karta gracza
Każdy gracz ma osobistą kartę gracza, która pokazuje Ci profil, ile posiadasz Panda-monet, ubrania, listę przyjaciół i wyniki gier. Aby zobaczyć swoją kartę gracza, po prostu kliknij na swoją pandę.

Po prawej stronie swojej karty gracza zobaczysz kilka zakładek, które możesz kliknąć. W pierwszej z nich możesz edytować swój profil. Wszystkie ubrania zobaczysz, kiedy klikniesz w zakładkę z kapeluszem i butem. Tutaj możesz znaleźć też kolory, tła i nagrody wygrane w przygodach. Możesz wejść w listę przyjaciół klikając w zakładkę z niebieskim ludzikiem. W zakładce ze złotym trofeum, możesz zobaczyć swoje najlepsze wyniki w mini grach Panfu.

Karta gracza innej Pandy
Kliknij na inną Pandę, żeby zobaczyć jej kartę gracza. Możesz też obejrzeć kartę gracza swojego przyjaciela, nawet jeżeli nie ma go koło Ciebie, a nawet gdy nie jest online. Wejdź do listy przyjaciół, kliknij na danego przyjaciela, a potem na 'Zobacz profil'.

Na dole karty gracza danej Pandy zobaczysz następujące przyciski:

Dodaj albo usuń przyjaciela (Twarz Panda oraz znak plusa, albo minusa): Jeżeli Panda nie jest jeszcze Twoim przyjacielem, będzie znak plus. Kliknij na niego, a Panda otrzyma zaproszenie, aby zostać Twoim przyjacielem. Jeżeli Panda jest już Twoim przyjacielem, będzie znak minus. Kliknij na niego, a usuniesz tę Pandę z listy przyjaciół.
Odwiedź przyjaciela (Ikona domku): Odwiedź chatkę tej Pandy.
Wyślij kartkę (Ikona koperty): Wybierz kartkę i wyślij ją do tej Pandy
Poleć do przyjaciela (Ikona rakiety): Jeżeli widzisz na liście przyjaciół, że Twój przyjaciel jest online, możesz do niego polecieć. Po prostu otwórz kartę gracza tej Pandy z listy przyjaciół i kliknij w ikonę rakiety.
Zgłoś Pandę (Ikona gwizdka): Jeżeli ta Panda łamie zasady Panfu, wyślij stąd zgłoszenie do moderatorów.
Ignoruj Pandę (Ikona czerwonej twarzy): Jeżeli ta Panda Cię niepokoi, naciśnij ten przycisk. Panda stanie się dla Ciebie niewidzialna.
Papier-kamień-nożyczki (Ikona łapy): Zaproś tę Pandę do gry w papier-kamień-nożyczki.

Przyjaciele

Lista przyjaciół
Możesz otworzyć swoją listę przyjaciół klikając na ikonę z dwoma pandami po prawej stronie Twojego paska narzędzi. Kiedy lista ta jest otwarta możesz zobaczyć, kto jest online. Wybierz imię osoby, której kartę gracza chciałbyś zobaczyć albo którą chciałabyś spotkać.

Dodaj przyjaciela
Aby dodać przyjaciela, kliknij na pandę podczas gry i zobacz jego kartę gracza. Później wybierz 'Dodaj przyjaciela'. Panda otrzyma wiadomość, w której zostanie zapytana, czy ma zaakceptować Ciebie jako przyjaciela. Jeżeli zaakceptuje Cię, jako przyjaciela, zostanie dodana do listy Twoich przyjaciół. Zauważ: Nie możesz dodać pandy do listy przyjaciół, kiedy jest ona na Twojej liście 'ignoruj'. Najpierw musisz ją z tej listy usunąć.

Wykasuj przyjaciela
Aby wykasować przyjaciela z Twojej listy w karcie gracza, kliknij na imię przyjaciela i 'Usuń'.Odwiedź przyjaciela

Jeżeli chcesz odwiedzić chatkę Twojego przyjaciela, najpierw kliknij na jego kartę gracza (klikając na Pandę w grze albo na jego imię na Twojej liście przyjaciół). A później kliknij na ikonę chatki na dole.

Możesz przenieść się do jego chatki także za pomocą mapy. Kliknij po prostu na ikonkę chatki na mapie i wybierz, komu chciałbyś złożyć wizytę. W ten sposób odwiedzić możesz także chatki innych Pand niż Twoi przyjaciele. Nie możesz wejść do chatki, jeżeli jej właściciel ją zablokował.

Nie możesz też edytować albo dekorować chatki innej Pandy.

Znajdź przyjaciela

Jeżeli Twój przyjaciel jest online w tym samym czasie co Ty, możesz do niego polecieć. Kliknij na jego imię na liście Twoich przyjaciół i otwórz jego kartę gracza. Później kliknij na przycisk z rakietą, który zabierze Cię do Twojego przyjaciela. W niektórych przypadkach (np. kiedy Twój przyjaciel jest zajęty grając w grę, albo jest w zablokowanej chatce) nie mozesz do niego lecieć. Jeżeli Twój przyjaciel jest w chatce innego przyjaciela, albo gra w grę, będzie pokazany jako "ukryty".

Ignoruj irytujące Pandy

Jeżeli jakaś Panda Cię bardzo denerwuje, albo ciągle Cię nachodzi, możesz wcisnąć 'Ignoruj', a stanie się ona dla Ciebie niewidzialna. Otwórz kartę gracza tej niemiłej Pandy i kliknij na przycisk z czerwoną twarzą. Później potwierdź, klikając 'Tak'.

Jeżeli chciałbyś usunąć Pandę z listy "ignorowanych" albo po prostu zobaczyć tę listę, najpierw otwórz listę przyjaciół. Później kliknij na czerwoną piłkę na górze, a zobaczysz listę "ignorowanych". Wybierz imię Pandy, której nie chciałbyś już dłużej ignorować i wybierz 'Przestań ignorować'.

Zgłoś złe zachowanie

Aby zgłosić inną pandę, kliknij na gwiazdę szeryfa z literą 'M' i zgłoś gracza do nadzoru jego czatu.
Powinieneś zgłaszać Pandy, jeżeli są niemiłe, nawiązują do sexu, narkotyków, alkoholu, albo jeżeli pytają o prywatne dane.

Moderatorzy

Moderatorzy to dorośli, którzy cały czas nadzorują czat oraz wyłapują złe Pandy, które łamią zasady. Nie wolno przeklinać, być niemiłym, wymieniać prywatnych informacji (takich, jak hasło, czy adres mailowy) albo mówić o innych niestosownych rzeczach na Panfu. Moderatorzy sprawiają, że gra jest dla wszystkich bezpieczniejsza i przyjemniejsza.

Jeżeli zobaczysz, że ktoś łamie zasady, pomóż proszę moderatorom zgłaszając tę Pandę (instrukcje znajdziesz w 'Zgłoś złe zachowanie').

Kupuj ubrania

Złote Pandy mogą kupować i nosić ubrania, fryzury i nowe kolory futerka z katalogu mody Panfu. Nie-Złote Pandy mogą także kupować nowe kolory futerka. Katalog można znaleźć w kiosku na basenie oraz w sklepie w mieście. Nowe ubrania pojawiają się w katalogu codziennie. Aby kupić ubrania, potrzebujesz Panda-monet, które możesz zarobić, grając w mini gry na całym Panfu.

Po prostu kliknij na ikonę metki zaraz obok ubrania, które chciałbyś kupić i potwierdź swój wybór. Ubranie pojawi się w inwentarzu Twojej karty gracza, dzięki której możesz ubrać swoją Pandę (zobacz instrukcje 'Ubrania').

Ubrania

Żeby ubrać swoją Pandę albo zmienić jej kolor, kliknij na nią w grze. Pokaże się Twoja karta gracza. Kliknij na kartę inwentarza (po prawej stronie jest ikona z ubraniem). Zobaczysz wszystkie swoje ubrania podzielone na zakładki: fryzury i kapelusze, bluzki, spodnie, buty i dodatki (ikona gwiazdki). Dodatki to akcesoria, kolory, tła i często przedmioty otrzymane za przygody Panfu. Kliknij na przedmiot, który chciałbyś założyć.

Żeby zdjąć ubranie, kliknij na nie na zdjęciu Twojej Pandy, albo po prostu wybierz nowy przedmiot z tej samej kategorii (zakładki), żeby je wymienić. Aby zmienić kolor Twojej pandy, kliknij na wybrany kolor w ostatniej zakładce inwentarz (dodatki), a Twoja Panda przyjmie taki kolor.

Wszystkie Pandy mogą kupować kolory, a Złote Pandy mogą też kupować ubrania z katalogu, za zarobione przez nie Panda-monety (zobacz instrukcje na 'Kup ubrania').

Twoja chatka na drzewie

Zamykanie i otwieranie chatki na drzewie

Możesz zamknąć swoją chatkę, jeżeli nie chcesz, żeby wchodzili do niej obcy. Po prostu kliknij na ikonę klucza po prawej stronie, aby zamykać i otwierać swoją chatkę. Kiedy ikonka jest czerwona, chatka jest zablokowana, a kiedy jest zielona jest otwarta. Czasami Twoi przyjaciele mogą do niej wejść nawet wtedy, kiedy jest zamknięta. Pandy, które nie są na liście Twoich przyjaciół nigdy nie mogą do niej wejść, jeśli jest zamknięta.

Umebluj swoją chatkę

Każda Panda ma swoją chatkę na drzewie. Żeby iść do swojej chatki, kliknij na ikonkę chatki na pasku narzędzi.

'Tryb remontu'
Jeżeli chcesz wyremontować swoją chatkę, musisz być w 'Trybie remontu' w swojej chatce: Kliknij na ikonę miarki w prawym dolnym rogu. W trybie tym możesz dekorować swoją chatkę, a jeżeli masz Złote Członkostwo, możesz też kupować meble. Musisz wyjść z 'Trybu remontu', zanim opuścisz chatkę, żeby zachować zmiany. Po prostu kliknij na ikonkę miarki ponownie.

Inwentarz: meble, które posiadasz
Wejdź w 'Tryb remontu'. Żeby zobaczyć meble, które posiadasz kliknij na ikonę kartonowego pudełka, które pojawia się po prawej stronie ekranu. Po prostu kliknij na przedmiot, który chciałbyś umieścić w chatce i poczekaj, aż się tam pojawi. Możesz je przesuwać myszką tam, gdzie chcesz. Jeżeli chcesz włożyć je z powrotem do inwentarza, po prostu przesuń je z powrotem do kartonowego pudełka. Jeżeli chcesz wyczyścić całe pomieszczenie, żeby je kompletnie przemeblować, kliknij na ikonę szczotki. Wyczyści to wszystkie meble z pomieszczenia do inwentarza. Przedmioty, kupione przez Złotą Pandę mogą być używane jedynie przez Złotą Pandę.

Katalog: meble do kupienia
Złote Pandy mogą kupić meble, za Panda-monety, które zarobiły grając w mini gry na całym Panfu. Wejdź w 'Tryb remontu'. Żeby kupić nowe meble, kliknij na ikonę katalogu z prawej strony ekranu. Wybierz mebel, który Ci się podoba i potwierdź zakup. Zostanie on automatycznie dodany do Twojego inwentarza. Panda-monety zostaną pobrane z Twojej karty gracza.

Ikona chatki na drzewie: nowe projekty chatek
Jeżeli chciałbyś mieć zupełnie nową chatkę, możesz kupić różne wystroje ze Złotym Członkostwem Panfu. Wejdź w 'Tryb remontu' i kliknij ikonkę chatkę po prawej stronie ekranu. Możesz wybrać różne rodzaje chatek. Jeżeli wybrałeś chatkę z kilkoma pomieszczeniami, możesz umeblować je wszystkie. Tylko pamiętaj, że musisz być dokładnie w tym pokoju, który chcesz meblować.

WAŻNE: Musisz wyjść z trybu 'remontu' klikając na miarkę, żeby zachować swoje remontowe zmiany.

Dyskusje na czacie

Jak mogę czatować z innymi Pandami?

Możesz komunikować się z innymi Pandami czatując, używając buziek, albo wykonując różne akcje. Pamiętaj, żeby przestrzegać zasad Panfu: nie przeklinaj, nie bądź niemiły - zachowuj się dobrze i bądź pomocny, żeby zdobyć nowych przyjaciół!

Możesz komunikować się poprzez menu z gotowymi wiadomościami, buźki, akcje albo wysyłanie pocztówek. Gotowe wiadomości można znaleźć po lewej stronie paska narzędzi. (Zobacz też 'Jak mogę wysłać kartkę?')

Jak mogę wysłać kartkę?

Żeby wysłać kartkę przyjacielowi, najpierw musisz otworzyć jego kartę gracza. Jeśli są w tym samym miejscu co Ty, po prostu kliknij na Pandę. Możesz też otworzyć kartę gracza przyjaciela wybierając jego imię z listy Twoich znajomych. Później kliknij na ikonę koperty, wybierz kartkę, którą chciałbyś wysłać i kliknij 'Tak', żeby ją wysłać.

Twój przyjaciel zobaczy kopertę w lewym górnym rogu ekranu gry. Jeśli Ty masz tam koperty, te górne to zaproszenia do znajomych, a dolne to kartki.

Co się stanie, jeśli nie będę przestrzegał zasad Panfu?

Jeśli powiesz coś, co jest wbrew zasadom, dostaniesz ostrzeżenie, albo nawet zostaniesz wyrzucony z Panfu. Pamiętaj, że nie wolno przeklinać, być niemiłym, wymieniać prywatnych informacji i rozmawiać o niestosownych rzeczach na Panfu.

Jeśli inne Pandy zgłoszą Cię, nie zostaniesz od razu zablokowany. Jeśli naprawdę złamałeś zasady, a Pandy słusznie Cię zgłosiły, moderatorzy Cię zablokują.

W jaki sposób Panda jest blokowana?

Inne Pandy nie mogą Cię bezpośrednio zablokować. Mogą jedynie zgłosić złe zachowanie moderatorom, którzy się tym zajmą, jeśli trzeba.

Nie pozwalaj innym używać swojej Pandy, jesteś za nią odpowiedzialny, jeśli łamie zasady. Jeśli zostaniesz zablokowany jako Złota Panda, NIE otrzymasz zwrotu za ten czas. Nie robimy wyjątków, więc upewnij się że Twoja Panda dobrze się zachowuje. Będąc miłym zdobywasz więcej przyjaciół i lepiej się bawisz!

Jak mogę wyrazić uczucia?

Możesz wyrażać swoje emocje używając emotikonów, czyli buziek. Buźki to małe ikonki, które po prostu pokazują myśli albo uczucia. Twój przycisk do buziek jest na dole, po lewej stronie paska narzędzi.

Jakie akcje może wykonywać moja Panda?

Twoja Panda może wykonywać różne akcje: na przykład machać, tańczyć, siadać i rzucać balonami z wodą. Niektórych akcji potrzebujesz do przygód, a niektóre z nich są po prostu dla zabawy.

Niektóre akcje można znaleźć pod przyciskiem z Pandą machającą po lewej stronie paska narzędzi. Tutaj możesz kliknąć na siadanie, machanie, tańczenie i wiele innych. Niektóre akcje będą dostępne dopiero po uzyskaniu pewnego poziomu na Panfu (np. taniec).

Symbol łapy po prawej stronie umożliwia rzucanie balonami z wodą, puszczanie sztucznych ogni, zamianę kogoś w kurczaka albo zaproszenie do gry w kamień-papier-nożyczki. Żeby wybrać kogoś po prostu kliknij na ikonkę, a potem na Pandę, w którą chciałbyś wymierzyć akcję. Także i w tym przypadku niektóre funkcje dostępne są dopiero po osiągnięciu pewnego poziomu.

Panda-monety

Zarabiaj Panda-monety

Możesz zarobić Panda-monety grając w mini gry. Jest wiele różnych gier, z których możesz wybrać: Fish'n'Fish, Hubi, Train Your Brain, Bolly Hop i wiele innych. Im lepszy jesteś w te gry, tym więcej wygrywasz punktów i więcej dostajesz Panda-monet. Panda-monety nie mogą być kupione za prawdziwe pieniądze - możesz je zarobić jedynie grając w mini gry Panfu.

Panda-monety nie mogą być wymienione ani przekazane innej Pandzie. Jeśli kupujesz rzeczy, Panda-monety zostaną automatycznie pobrane z Twojej karty gracza, a przedmiot zostanie dodany do Twojego inwentarza.

Zakupy z Twoją Pandą

Jeśli posiadasz Złote Członkostwo Panfu, możesz kupować super ubrania, zwierzątka, albo meble do Twojej chatki na drzewie. Także nie-złote Pandy mogą kupić nowy kolor futerka i niektóre zwierzątka w sklepie. Żeby kupować rzeczy potrzebujesz Panda-monety, które możesz zarobić grając w mini gry Panfu.

Wszystkie rzeczy do kupienia na Panfu są w katalogach umieszczonych w różnych miejscach na Panfu. Jeśli znalazłeś coś fajnego do kupienia, kliknij na 'Kup', a ubranie zostanie dodane do Twojego inwentarza. Ilość Panda-monet zostanie automatycznie pobrana z Twojej karty gracza.

Moda
Żeby kupić ubrania, fryzury i kolory futerka musisz udać się do sklepu (w mieście) albo kiosku (przy basenie) i kliknąć na katalog. (Przeczytaj więcej w sekcjach 'Kup ubrania' oraz 'Ubrania'.)

Meble
Aby kupić meble albo nowy wystrój do swojej chatki, idź do swojej chatki i kliknij na żółtą miarkę w prawym dolnym rogu. Później otwórz katalog z meblami i chatkami. (Przeczytaj więcej w 'Umebluj swoją chatkę'.)

Zwierzątka
Możesz kupować Bolisie i ich meble z katalogu w sklepie zoologicznym w mieście oraz Pokopety w stodole. Wobisie nie są do kupienia na Panfu. Są one dostępne jedynie na specjalne okazji (np. jako niespodzianki na specjalne wydarzenia, albo pewne poziomy).

Bezpieczeństwo

Czat wysokiej ochrony

Użytkownicy mogą używać jedynie gotowych wyrażeń i widzieć jedynie wiadomości tych Pand, których czat również jest na tym samym poziomie ochrony. Wiadomości można znaleźć w lewym dolnym rogu ekranu gry.

Ustawienia bezpieczeństwa

Jeśli jesteś w trybie czatu wysokiej ochrony, możesz widzieć jedynie wiadomości przysłane od tych Pand, które mają te same ustawienia. Jeżeli jesteś zablokowany nie możesz wrócić do trybu czatu standardowego.

Co tydzień jest coś nowego na Panfu! Nasi super reporterzy Max i Ella będą was informowali na bieżąco o wszystkim, co dzieje się na Panfu i o ich przygodach. Ogłaszają też często fajne konkursy, publikują testy, pomagają w przygodach, pytaniach i radzą, jak samemu zostać blogerem!

Upewnij się, że sprawdzasz bloga codziennie, żeby nie przegapić żadnej nowości. Kliknij na ołówek w lewym górnym rogu ekranu gry, żeby otworzyć blog w nowym oknie.

przewiń do góry